Jeden z najlepszych budynków jaki powstał w Katowicach w ostatnich latach. Udane połączenie formy i funkcji w jednym projekcie, z nawiązaniem do tradycyjnej śląskiej zabudowy (Nikiszowca) w wykończeniu detalu budynku. Dopracowany do ostatniego detalu z nadrzędnym uwzględnieniem akustyki – od koncepcji dwóch “budynków” chroniących sale koncertową przed zgiełkiem świata zewnętrznego aż po indywidualną konstrukcję foteli dla uczestników muzycznych koncertów. Aktualnie jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie – siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Stworzono tu optymalne warunki dla wykonywania, słuchania i nagrywania muzyki symfonicznej, kameralnej, recitalowej oraz organowej.
Zlokalizowana w samym centrum miasta, w katowickiej Strefie Kultury na terenie po dawnym składzie drewna Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Sąsiadująca z Muzeum Śląskim, Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Salą widowiskowo-Sportową Spodek.
Oprócz Wielkiej Sali Koncertowej mieści Salę kameralną, studio nagrań, salę do prób i ćwiczeń, garderoby oraz pomieszczenia techniczne. Dla widzów przeznaczona jest strefa melomana – atrium, które oprócz niezbędnej komunikacji pomiędzy salami, mieści kawiarnię, restaurację oraz sklep muzyczny.
Pod względem konstrukcyjnym budynek składa się z trzech odrębnych części: pięciokondygnacyjnego budynku głównego, siedmiokondygnacyjnej gmachu Wielkiej Sali Koncertowej oraz dwukondygnacyjnej części technicznej.
Do wykończenia elewacji głównego budynku użyto cegły klinkierowej w kolorze czerwonym (w dwóch fakturach – gładkiej i chropowatej), tak charakterystycznej dla historycznej zabudowy Katowic – robotniczych familoków. Obudowa gmachu Wielkiej Sali Koncertowej wykonana została z czarnego betonu przypominającego bryłę węgla.
Całą inwestycję rozpoczęto ogłoszeniem konkursu na projekt w 2008 roku a oficjalne otwarcie nastąpiło z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, w dniu 1 października 2014 roku uroczystym koncertem, podczas którego wystąpił Krystian Zimerman.
projekt architektoniczny: Tomasz Konior (Pracownia Konior Studio)
projekt akustyki: Yasuhisa Toyota (Nagata Acoustics), Pracownia Akustyczna Kozłowski
projekt konstrukcyjny, instalacje: pracownia Buro Happold Engineering
realizacja: 2012-2014
Wielka Sala Koncertowa – 1800 miejsc na 5-ciu poziomach,
Sala Kameralna – 300 miejsc,
powierzchnia całkowita: 35 059 m²
powierzchnia użytkowa: 25 782 m²
powierzchnia zabudowy: 7 874 m²
kubatura budynku: 181 610 m³
długość obiektu: 115 m
szerokość obiektu: 61.6 m
wysokość obiektu: 28 m
wykonawca: Warbud
Poniższe fotografie wykonałem w latach 2018 – 2021.