Osiedle Nikiszowiec – Katowice – fotografia z drona Śląsk

Miejsce niezliczonej ilości plenerów fotograficznych, planów filmowych i wydarzeń kulturalnych. Przede wszystkim jednak śląskie osiedle mieszkaniowe, które przetrwało wojnę i okres PRL-u w niezmienionym kształcie. Nickischschacht później Nikiszowiec ale najczęściej jednak Nikisz. 

Powstawał w latach 1908-1927 według projektu Emila i Georga Zillmannów jako osiedle robotnicze dla górników pobliskiej kopalni Gieshe. Dziś coraz ważniejsze miejsce na mapie artystycznej Śląska, gdzie jeszcze do niedawna organizowano przyciągające rzesze turystów świąteczne jarmarki i odpusty św. Anny.

To co je wyróżnia to przede wszystkim urbanistyka. Całość zgrupowano w kilku kwartałach w trzykondygnacyjnej zabudowie blokowej. Zlokalizowano w niej około 1000 mieszkań (najczęściej dwa pokoje z kuchnią o średniej powierzchni 63 m² dla rodziny). Przy centralnym placu Wyzwolenia mieszczą się lokale usługowo-handlowe oraz neobarokowy kościół św. Anny. Tuż za nim znajduje się szkoła. Mieszkańcy mają również do dyspozycji w centrum każdego kwartału ogrody oraz budynki gospodarcze.

Jednym z najbardziej wyróżniających się budynków jest mieszczący się przy głównym placu narożny blok z mozaiką przedstawiającą czerwone róże. Pierwotnie pełnił funkcję gospody z salą widowiskową. Obecnie mieści w swym wnętrzu pocztę.

Charakterystyczna zabudowa z surowej czerwonej cegły stała się inspiracją dla nowych obiektów na terenie Katowic. Można do nich zaliczyć między innymi budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz powstające obecnie w pobliżu osiedle Nowy Nikiszowiec.

Poniższe zdjęcia z drona wykonano wiosną 2021 roku.

komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny. zaznaczone gwiazdką pola są wymagane *